Zadajesz sobie pytanie: „w jakim kolorze donice ogrodowe mam kupić?”. Odpowiadamy!

Posted on Posted in Donice ogrodowe

Topnieją śniegi, a temperatura z dnia na dzień rośnie. Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, a wraz z nią przyjdą wszechobecne kolory natury. Nasz ogród zacznie ożywać i dodawać nam energii zapachem i niesamowitym wyglądem. Czy pomimo tak obszernej palety barw, która niebawem pojawi się na płótnie naszego ogrodu nie będzie zbytnią ekstrawagancją przystrojenie jego dodatkowo barwnymi donicami? Jak dobierać ich kolory?

Podstawa, czyli kompozycja

Wybierając donice ogrodowe mamy dwie możliwości. Możemy postawić na donice o stonowanych kolorach, które będą tłem do zasadzonych w nich kwiatów. Druga możliwość, może mniej popularna, ale niezwykle efektowna jeśli wykonana jest nienagannie, to kolorowe donice ogrodowe odcinające barwę kwiatów lub skutecznie ją uzupełniające. Zdecydowanie przeważa jednak jeden ton kolorów. Jeśli zdecydujemy się na jeden kolor donic trzymajmy się tej wizji, aby nie spowodować dekoracyjnego armagedonu i nie wprowadzić zbytniego zamieszania.

Jeśli nasz ogród posiada wiele rodzajów kwiatów o zróżnicowanym wyglądzie przyda się nam coś, co będzie stanowiło pomost między roślinami.

Donice ogrodowe w jednym, lecz wyrazistym kolorze skutecznie zwiążą kompozycję i wprowadzą ład i porządek do ogrodu.

Jeśli nasze rośliny nie wytwarzają kwiatów, a wszystkie kwitną w jednej tonacji potrzebne będą donice, które nadadzą tempa i ekspresyjności eskpozycji. Dobrze się prezentujące liście zostaną dodatkowo przełamane żywymi kolorami. Takie rozwiązanie jest nastawione na ekspozycję samych donic, więc warto zadbać o to, by te były z najlepszego materiału i nie ulegały zniszczeniu podczas niekorzystnej pogody.

Przyciągające uwagę donice ogrodowe mogą również skutecznie odciągnąć uwagę od nieco zapuszczonej części ogrodu, której wolelibyśmy nie eksponować.

Jeżeli zależy ci na prostym, nowoczesnym stylu wpadającym w obecny nurt minimalizmu może powinnaś/powinieneś się zdecydować na ogród w którym stanie donica ogrodowa o barwie białej lub w stonowanym i eleganckim kolorze czarnym. Rośliny w nich kwitnące powinny być nieco większe i kolorowe. Zadbaj o efektowny dobór wizualny kwiatów – to one przyciągną najwięcej uwagi w takiej kompozycji.

Jaki kolor donic wybrać?

Kolorystyka powinna być dopasowana zarówno do podłoża (kostka, trawa, ziemia), elementów otoczenia (ogrodzenie, dach, okna) oraz przede wszystkim roślinności. Poniżej klika porad podpowiadających, jak łączyć barwy kwiatów z tonami donic ogrodowych.

  • Kwiaty żółte ze względu za swój potencjał barwy najkorzystniej wypadają w donicy odcinającej kolor lub go tonującej. Żonkile, krokusy, aksamitki, kaczeńce najlepiej umieścić w niebieskiej lub szarej donicy.
  • Jeśli lubisz eksperymenty, to najlepsze do eksplorowania nowych możliwości będą kwiaty białe. Do takich gatunków będzie pasować każda donica ogrodowa.
  • Kwiaty o barwie pomarańczowej warto delikatnie zagłuszyć umieszczając je w donicy białej, antracytowej lub brązowej. Inne kolory mogą się zbytnio gryźć z pomarańczem.
  • Kwiaty czerwone np. dereń, pelargonie, mak lubią kolor biały, antracytowy i niebieski. Co ciekawe, można je również umieścić w donicy czerwonej. Nadal będą prezentować się świetnie i nie przytłoczą otoczenia swoją barwą.
  • Kwiaty różowe najlepiej będą się prezentować w donicy białej lub fioletowej. Wiśnie japońskie czy margerytki również dobrze będą się czuły w niebieskim naczyniu.

Kwestia indywidualna

Pamiętajmy, że kolor naszych donic ogrodowych, zależy zarówno od gatunków kwiatów w nich posadzonych jak i od materiału z jakiego są wykonane. Jeśli użyjemy nadmiernie jednej barwy w urządzaniu ogrodu, to elementy mogą przysłonić zieleń. Z drugiej strony, jeśli przesadzimy z różnorodnością barw, to ogród będzie pstrokaty i odbierany jako nienaturalny.

Niezależnie od zasad, których się trzymamy, pamiętajmy, że kolorystyka, jaką będą miały nasze donice ogrodowe, powinna przede wszystkim zależeć od gustu właściciela. To on spędza w tym miejscu najwięcej czasu i to on powinien czuć się w nim jak najswobodniej. Jeśli czujesz, że masz ochotę na jakieś niecodzienne połączenie – wypróbuj je. Eksperymenty w ogrodzie jeszcze nikomu nie zaszkodziły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *