donice do ogrodu

Donice do ogrodu jako nowoczesna klasyka?

Posted on Posted in Donice ogrodowe

Rośliny w donicach są świetnym sposobem na udekorowanie tarasu lub ogrodu. Niepowtarzalne kształty, kolory i faktury podkreślą urok wiosennych kwiatów. Wystarczy tylko dobrze dopasować donice do ogrodu, aby uzyskać spójność aranżacyjną. Tylko w warunkach absolutnej harmonii można dobrze wypocząć.

donice do ogrodu 2

Warto iść z duchem czasu ale w zgodzie z tradycją.

Taki efekt można uzyskać poprzez rozmieszczenie w swym ogrodzie dużych donic o klasycznych kształtach. Rozmiar (55 cm) i tworzywo (polietylen) z jakiego jest wykonana donica nawiązują do obecnych kanonów aranżacyjnych zaś klasyczny kształt odwróconej piramidy odzwierciedla klasykę. Donice doskonale wyglądają wśród bogatej roślinności. Dzięki nim można wyeksponować piękno ulubionego kwiatka lub krzewu. Biel doskonale odbija na tle soczystej zieleni.

Nie należy zaopatrywać się w donice do ogrodu pod wpływem impulsu i przy braku pewności, czy zakupione przedmioty będą pasować do aranżacji. Aby uniknąć niepotrzebnego chaosu trzeba trzymać się pewnych zasad. Nie powinno się wprowadzać dodatkowego koloru do wielobarwnej przestrzeni. Chyba że chce się uzyskać mocny efekt bazujący na kontraście. Wówczas można pomyśleć o połączeniu kwitnących na fioletowo kwiatów z jaskrawą zielenią. Oba kolory świetne ze sobą współgrają i nawiązują do nowoczesnej awangardy.

donice do ogrodu

Można także pobawić się kolorystyką samych donic. Bardzo piękny efekt uzyskuje się zestawiając ze sobą dwa kontrastowe kolory. Duża biała donica świetnie pasuje do każdego zestawienia. Klasykę można jednak podkreślić łącząc biel z czernią. Czarna barwa od niepamiętnych czasów utożsamiana jest z elegancją. Ponadto niesamowicie odbija na śnieżnobiałym tle. Wkomponowanie czerni do ogrodu pozwala cieszyć się pięknem nawet zimą. Donice wyraźnie kontrastują wśród śniegu odciągając wzrok od zimujących i pozbawionych liści roślin. Warto zatem dbać o wygląd ogrodu we wszystkich porach roku i tak skomponować jego elementy wyposażenia, by zachwycać nie tylko zielenią ale i donicami, meblami ogrodowymi lub wystrojem altanki.

Warto także zachować umiar w doborze kształtów. Należy konsekwentnie wyposażać ogród i nie wprowadzać dodatkowych figur geometrycznych. Jeśli na początku wybrane zostały donice okrągłe to nie powinno się w późniejszym czasie dostawiać donic kwadratowych.Jednak aby wnieść do ogrodu odrobinę dynamizmu warto pobawić się różnymi wielkościami, zestawiając ze sobą duże donice z mniejszymi. Zyska się w ten sposób ciekawy efekt przy zachowaniu równowagi.

donice do ogrodu 3

Kształt i kolor donicy jest bardzo ważny. Jednak należy także zwracać uwagę na jakość i gatunek materiału z jakiego jest wykonana. Jeśli rośliny mają zimować na dworze należy wybrać donice odporne na mróz. Doskonałym rozwiązaniem jest polietylen, który jest wytrzymały na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne. Żaden deszcz, śnieg czy nawet mróz nie jest w stanie uszkodzić donic. Polietylen sprawia, że są one odporne na stłuczenie, wgniecenia czy zarysowania. Wykonane z tego materiału donice są niezwykle lekkie. Dzięki czemu nawet wielkogabarytowe donice można z łatwością przestawiać w inne miejsca. Niezwykłym udogodnieniem dużych donic ogrodowych jest podwójne dno. Wkładka nie tylko ułatwia ekspozycję mniejszych roślin. Dzięki niej donice są lżejsze, ponieważ nie trzeba ich w całości wypełniać ziemią.

Zatem, aby wprowadzić nowoczesną klasykę do swojego ogrodu należy umiejętnie zgrać stylowe przedmioty z nowoczesnymi formami ekspozycji. Warto pobawić się kolorem. Można pójść w kierunku minimalizmu barw i udekorować ogród jednym kolorem donic lub wybrać dopasowane do otoczenia różne barwy i stworzyć awangardową przestrzeń.

Kształt również jest ważny. Koło kojarzy się z doskonałością i równowagą. Dlatego zastosowanie wyokrąglonych form w ogrodzie przynosi harmonię i ukojenie. Precyzyjnie skomponowana przestrzeń zapewnia doskonały wypoczynek i relaks. Dlatego warto nabyć duże, wyokrąglone donice do ogrodu i cieszyć się nowoczesną klasyką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *